LV Ārstniecības augi un garšvielas/EN Herbs and Spices


Jūlijā, augusta beigās, septembrī mūsu skolas dārzā dobēs ziedēja garšvielas un ārstniecības augi. Kurš tad nav licis dilles pie zupas, vasarā pie biezpiena piegriezis sīpollokus vai palīdzējis mammai vai vecmammai iemarinēt kādu gurķu burciņu ziemai!?  Kuram mamma vai vecmamma nav devusi zāļu tēju, ja gadījies saaukstēties vai noķert kādu vīrusu? Un kurš tad nav lasījis liepu ziedus, gaiļbikšus, raspodiņus vai kumelītes un žāvējis tās ziemai?
Un tomēr, tik bieži izlīdzamies ar aptiekās nopērkamajām tējām vai lielveikalos tirgotajiem garšvielu maisījumiem, ka dažreiz aizmirstas vai pat nezinām, kā aug un kā izskatās garšvielas vai kāds ārstniecības augs. 
Šeit nu esam iecerējuši veidot tādu kā rokasgrāmatu, kā ceļvedi, lai vienmēr varam noteikt un paskatīties, kas mūsu dārzā izaudzis, kur varam garšvielas vai ārstniecības augus izmantot. Tad ar zinošu prātu varēsim baudīt mūsu dārzā izaugušās garšvielas pie ēdieniem un uzliet un baudīt pašu audzētas zāļu tējas.

Septembra nodarbībās mēģinājām saprast, kuri augi mūsu dārzā zied un zaļo. Kad tie ievācami, kas no tiem vācams, kā  to vislabāk uzglabāt.
Lūk saites u n aplikācijas, kuras izmantojām:

Un atklājām, ka mūsu garšvielu dobē aug:

Izops, majorāns, baziliks (divu veidu), parastā piparmētra un neīstā piparmētra, dilles, sīpolloki, maurlociņi, selerijas, ķiploki un ... arī neīstā kumelīte, kura izrādījās pļavas Ilzīte😒.

Paldies mūsu skolas medmāsai Agrai Grosai, kas palīdzēja mums iekopt ārstniecības augu dobi un apkopot informāciju par garšvielām un ārstniecības augiem.😊😊😊😊

Comments

Popular posts from this blog

LV Pupiņas Latvijā/ EN Beans in Latvia

Augi. Kā tos kopsim, kā sauksim un kā sadzīvosim ar tiem?